A beépíthető sütő haszna

Helytakarékos. Ez a fő előnye, egyébként pont ugyanazért jó, mint a nem beépíthető sütők. Szinte bármeddig el lehetne élni úgy, hogy csak sütőben készült ételeket eszünk, annyi minden süthető benne. De újramelegítésre is használható, és sütőben többször lehet meglangyítani a kihűlt maradékot, mint a mikróban, ugyanis nincsenek káros hullámok, nem azzal termel hőt.

Szabályozható a hőmérséklet, így a fagyasztott málna kiolvasztásától a vastag tészták átsütéséig mindenre alkalmas egy beépíthető sütő. Emellett gyakori a légkeverés vagy alul-felül fűtés funkció, ezáltal sógyurma szárítása és piskóta egyenletes átsütése is egyaránt opció. Valamint a receptek is könnyebben teljesíthetők, mint ezen szabályozók nélkül, hiszen többnyire fokot, vagy gáznál fokozatot írnak, és ahhoz fűződően a sütési időt.

beepitheto-suto_pic1

Hogyan használjuk a beépíthető sütőt?

Nem túl bonyolult, ha minimális konyhai ismeretekkel és alapvető logikával rendelkezünk. Többek között gondolok itt az élő állatok távol tartására, vagy tepsi alkalmazására, gázsütő esetén a láng és a gáz körültekintő találkoztatására, illetve az ajtó nyitva hagyására, amíg használat után kihűl a belső tér. A beépíthető sütőben rengeteg étel készíthető, sütemények, rakottak, zöldségköretek, de az olajat nem pártolók számára rántott hús és sült krumpli is.

Azonban van itt is egy alapvető szabály: tojást főzni tilos a beépíthető sütőben. Pont, mint a mikró esetén. Persze, a tojásos sütemények, vagy a rakott krumpliban rejtőző főtt tojás, de a Stefánia vagdalt sem veszélyes, azonban nyers tojást egyben főzni nem szabad.

Rengeteg ötlet van az interneten, hogy hogyan készíts gyorsan főtt tojást, ha nincs türelmed kivárni, amíg felforr a lábasban a víz, vagy sietsz. Ezeknek az alapja, hogy tegyél egy pohár vízbe egy nyers tojást, fedd le, és helyezd a mikróba vagy az előmelegített sütőbe. Hogy ez miért butaság? Mert felrobban, ha nem fokozatosan van melegítve. Ezért kell a hideg vízbe tett tojást a vízzel együtt melegíteni.

Főzés közben a tojás héján apró repedések keletkeznek, amelyeken keresztül víz jut bele. Ez a mikró vagy a sütő hője hatására egyszerűen szétrobbantja a tojást. Szerencsés esetben csak a készülék belsejét kell kitakarítani, azonban ha épp akkor nyitod ki az ajtót, amikor jön a nagy bumm, a szemészeten vagy a sürgősségin köthetsz ki. Nem egy baleset volt már belőle, valaki meg is vakult a kinyitott ajtón át az arcába robbanó szilánkoktól és forró tojásos víztől.

A beépíthető sütő elhelyezése

A beépíthető sütőnek az alapját, nem meglepő módon, egy sütő képezi. A mai háztartásokban nem számít különlegesnek, jelentősen elterjedtebb megoldás, mint a beépíthető hűtő vagy mosogatógép. Hiszen kevesen állítják a pulttól teljesen külön a sütőt, az a legtöbb esetben a főzőlap alatt kap helyet.

A konyhában, legyen az kicsi vagy nagy, kifejezetten praktikus a beépíthető sütőt alkalmazni megoldásként. A pult vagy a tűzhely alatt tökéletesen elfér, helytakarékos, és könnyen hozzáférhető. Sok esetben lehet úgy vásárolni sütőt, főleg a régebbi gáztűzhelyek esetében, hogy már gyárilag egyben van a főzőlap részével, így a gázt is könnyebb hozzájuk kapcsolni, és gyakran a beépíthető sütő szellőzése, hőelvezetése is ezáltal van biztosítva.

A beépíthető sütőt ne úgy képzeljük el, mint a hűtőt vagy a mosogatógépet, ez nem kap a szekrénysorunkhoz illeszkedő ajtót. Hiszen látnunk kell, amit készítünk, ezért az üvegablak elengedhetetlen. Így ha azt hittük, hogy a sütögetési szokásaink bizonyítéka elrejthető a vendégek elől annyival, mint a mosogatógép esetén az ajtó felhajtása, akkor tévedtünk.

beepitheto-suto_pic2

A beépíthető sütő takarítása

A tisztítást minden aktívan használt konyhai eszköz igényli, így a beépíthető sütő is. Előfordul, hogy kifut a tejszín a gratin alól, vagy a meggylé a sütiből, esetleg valamilyen úton-módon kicsit felrobban egy étel. De fontos ezeket a nyomokat kitakarítani, és nem érdemes megvárni, amíg szenesre égnek. Az üvegajtóról, a beépíthető sütő aljáról, oldaláról könnyebb leszedni a baleset nyomait, amíg frissek, és nem napok (és sütések) után, az égett szagot és füstöt nem bírva nekiállni. A zsíroldó ilyenkor hasznos, de késsel semmiképpen se kezdjünk el kapargatni, mert a megkarcolt felület később nagyobb gondokat is okozhat, mint egy kis odaégett tésztafolt. És egy beépíthető sütőt nem egyszerű és olcsó művelet cserélni, de még a javíttatása is bonyolult.