Mi az a hisztamin allergia?

A hisztamin egy olyan biológiai anyag, amely aminosavak lebomlása közben jön létre.  A hisztamin ráadásul olyan anyag a szervezetben, ami a legnagyobb mennyiségben a hízósejtekben és a bazofil sejtekben termelődik és raktározódik. 

Sajnos a hisztamin allergia mondhatni bármely életkorban kialakulhat, beleértve magát a gyermekkort is. Nem csak a szervezetünk termel azonban hisztamint és nem csak ez válthat ki biológiai hatásokat és allergiás tüneteket, ugyanis különböző táplálékok alkotórészeként a bélből is felszívódhat a hisztamin.
Több különböző problémát is tud generálni ez a fajta allergia. A légutakban: nehézlégzés, köhögés, ami kialakulhat az allergia miatt, míg a gyomor-bélrendszerben: hasi fájdalom, görcsök, émelygés, hányinger, hasmenés, illetve puffadás jöhet létre. A méhben: fájdalmas menstruációs görcsöket tud okozni.

Mi okozhatja a hisztamin allergia tüneteit?

Vannak olyan gyógyszerek is, amik előhozhatják a hisztamin allergia kellemetlen tüneteit. Illetve tudni érdemes azt is, hogy gátolhatják a DAO enzimet: ezek általában az izomlazítók, fájdalomcsillapítók vagy vérnyomáscsökkentők és esetleg antibiotikumok vagy köptetők.

Emellett pedig a hisztamin és az élelmiszerek kapcsolata igazán érdekes, sőt egyes élelmiszereknek kifejezetten magas lehet a hisztamin tartalma.  Ennek pedig az oka az, hogy a tartalmas és hosszú érlelés és tárolás során szabad aminosavak szabadulhatnak fel az ételekből, amit bizonyos baktériumok, élesztőgombák hisztaminná alakítanak. 

  • Az érett típusú sajtok, savanyúságok ( mint például a káposzta, uborka stb.) borok, a feldolgozott, füstölt húsok, halak, konzervek. Ide sorolhatóak a nem megfelelő élelmiszeripari feldolgozás miatt baktériumokkal szennyezett ételek, emellett pedig, bár valamivel kisebb mennyiségben, de ezek az élelmiszerek is tartalmaznak hisztamint: 
  • friss tejtermékek, friss húsok, hal, friss zöldségek, gyümölcsök és a fagyasztott zöldségek is. 
  • A búzacsíra, hántolatlan hajdina, kelt tészták, nem friss pékáru is okozhat gondokat,
  • Csakugyan az alkoholos italok, fekete tea, rooibos tea, energiaital, citruslevek, limonádé, kakaós italok, paradicsomlé, kávé, csokoládé, kakaópor, 
  • szójakészítmények (pl. tofu, szójaszósz)
  • ecetek (pl. háztartási ecet, balzsamecet, almaecet)
  • chili, bolti fűszerkeverékek (pl. Vegeta), húsleveskocka, ketchup, adalékanyagok: benzoátok, szulfitok, nitritek, glutamát, mesterséges színezékek, zselatin, élesztő.
  • A felsoroltak közé tartozó ételek pedig serkenthetik a hízósejtekből a hisztamin felszabadulást: a citrusfélék, eper, paradicsom, spenót, mogyoró, dió és élelmiszer adalékanyagok, ízfokozók, bár, alapvetően kevés a hisztamin tartalmuk.
    Általánosságban elmondható, hogy minél inkább erjesztett és érlelt az adott élelmiszer, annál magasabb a hisztamin-tartalma.

A hisztamin allergia leggyakoribb tünetei közé sorolandó:

  • a bőrpír, csalánkiütés, ekcéma, viszketés, (migrénszerű) fejfájás, szédülés, heves szívdobogásérzés és az orrfolyás, orrdugulás is.
  • Emellett sokan panaszkodtak a nehézlégzés okozta kellemetlenségekre és ritkán asztmás rohamokra is.
  • Emellett előfordul torokfájás, torokviszketés, puffadás, gázosodás, hasfájás, görcsök, hasmenés és hányinger, hányás is. Fontos megemlíteni és tudni azt, hogy súlyos esetben anafilaxiás reakció is kialakulhat.

A tünetek mindenkinél mások, nehéz általános panaszokat megnevezni a hisztamin allergia esetében, mégis ezek a legismertebb példák rá.  A túlérzékenység jellege azzal is összefügghet, hogy a hisztamint lebontó enzim szintje például a bőr alatt vagy a bélben alacsonyabb-e. Ettől függve jelentkezhetnek bőrpanaszok vagy bélrendszeri gondok is. Változó az is, hogy kinél milyen étel okoz problémát. A tünetek jellemzően átmenetiek, de ismétlődhetnek.
A hisztamin allergia is kezelhető egy bizonyos szint eléréséig, mint minden más allergia, még ha végleges megoldást nem is lehet találni rá, kezelni valamennyire lehet a hisztamin allergiát is.
A kezelés alapja a szigorú, következetes hisztamin mentes diéta. Mindemellett mindezek előtt orvossal kell konzultálni! 

hisztamin-allergia_pic5

Mit tegyünk a hisztamin allergia esetén?

Az orvosi diagnózis birtokában pedig lehetősége van a páciensnek az igazoltan kimutatott enzim-alulműködés kezelésére. Az egyéni allergia és tolerancia függvényében hisztamin-szegény, illetve -mentes diétára van szükség. Ételintolerancia vizsgálata egyrészt terheléses vizsgálatból (enzimhiány esetén), másrészt vérvizsgálatból (immunmodulált intolerancia) áll.
Persze érdemes emiatt dietetikussal is konzultálni, hogy az étrend megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.
Továbbá a szakember hasznos vásárlási és dietetikai praktikákkal is segíteni tudja a hisztamin-intoleranciával küzdők napjait. A problémák és panaszok az esetek nagy részében pár év után képesek maguktól is megszűnni.